hide

Meble do łazienki z giętego drewna - kolekcja Marcel

ceramika cielo, włoska ceramika, hand made, ceramika z ratanem , szafkiz ratanem do łązienki,  umywalkiz ceramiki, łazienka w stylu włoskim, wc z ceramiki, bidet z ceramiki, ceramiczna wanna, designerska łazienka, nowoczesna łazienka, łazienka we włoskim stylu

Koło zostało wynalezione raz. Na jego bazie jednak powstała niezliczona ilość przedmiotów. Dzięki nim codzienne czynności są dla nas znacznie łatwiejsze, a niekiedy w ogóle możliwe do wykonania. Co ma wspólnego jeden z największych wynalazków ludzkości ze współczesną łazienką?

 

Meble z giętego drewna - od Thoneta do Cielo

 

Michael Thonet jako pierwszy zastosował technikę gięcia drewna w meblarstwie. Drewno bukowe gotował w wodzie lub parze wodnej do uzyskania odpowiedniej miękkości, a po nadaniu pożądanego kształtu osuszał je w specjalnych formach z metalu. W ten oto sposób powstało, ku zaskoczeniu nawet jego samego, najbardziej kultowe krzesło w historii. Krzesło, które zostało wyprodukowane dotychczas w ponad 80 mln egzemplarzy! Krzesło, na którym siadywały takie sławy jak Johannes Brahms, LizzaMinnelii czy Marilyn Monroe. Krzesło, które stało się inspiracją dla modelu Olga, produkowanego przez 40 lat przez najbardziej znaną szwedzką markę z wyposażeniem wnętrz. W końcu krzesło, o którym nazywany papieżem modernizmu sam Le Corbusier powiedział, że „Nigdy nie było lepszej i bardziej eleganckiej konstrukcji i nigdy nie stworzono bardziej precyzyjnie wykonanego i praktycznego przedmiotu”. 

 

 

W ślad za Thonetem, wykorzystując opracowane przez niego rozwiązania, po około 160 latach od premiery krzesła nr 14 podąża włoska marka Cielo. Kolekcja Marcel wzorniczo i technologicznie czerpie z dorobku słynnego projektanta. Ramy mebli bowiem wykonane są z giętego jesionu. Producent włoskiej ceramiki oddaje wyraźny ukłon przeszłości  i jednocześnie wytycza nowe trendy. Zestaw łazienkowy,
w skład którego wchodzą (oczywiście jak na markę specjalizującą się w ceramice) umywalka, szafka umywalkowa oraz lustro z funkcją szafki, zachwyca elegancją. Kolor ram mebli możesz wybrać spośród dwóch wariantów. Czarny szczególnie wpisze się w klimat loftowych wnętrz. Wykończenie w kolorze naturalnym doskonale sprawdzi się we wnętrzach w stylu boho, skandynawskim czy retro.

 

Plecionka wiedeńska - akcent retro w nowoczesnym wydaniu

 

Cechą charakterystyczną i jednocześnie nadającą charakteru meblom z kolekcji Marcel jest plecionka wiedeńska. Wykorzystanie tego rattanowego akcentu, obok giętych ram drewnianych, jest kolejnym nawiązaniem do przeszłości. Takie samo wykończenie bowiem wypełniało siedzisko pierwszych krzeseł ze stolarni Thoneta. Ten ośmiokątny ażur jest nie tylko wytrzymały, sprężysty i plastyczny. Bardzo łatwo utrzymasz go w czystości (co jest niezmiernie istotne w przypadku mebli łazienkowych). Od strony wizualnej natomiast plecionka wiedeńska jest na tyle uniwersalna, że w zależności od stylu pomieszczenia (od retro po paryski!) nadaje mu ostatniego odpowiedniego charakteru. 

 

 

Projektanci marki Cielo zestawiając plecionkę z czarnymi giętymi ramami oraz z naturalną ich odsłoną, zyskali dwa diametralnie inne rozwiązania. W pierwszym rattanowe wykończenie mebli ociepli zimny styl loftu, w drugim doda lekkości i podkreśli w sposób naturalny delikatne beże. Taki zabieg sprawia, że praktycznie nie ma stylu, w który meble z kolekcji Marcel by się nie wpisały. 

 

Podsumowanie

 

Spoglądając na kultowe krzesło nr 14 oraz na kolekcję Marcel włoskiej marki Cielo, nie sposób nie dostrzec wspólnego mianownika. Inspiracja tych drugich zarówno technologią wytwarzania, jak i stylistyką krzeseł Thoneta jest uderzająca. Jednak to przecież dwa różne pod względem funkcjonalności meble. I tu nasuwa się odpowiedź na zadane na wstępie pytanie. Co ma więc ze sobą wspólnego wynalazek sprzed tysięcy lat do współczesnego wzornictwa? Otóż drugi raz koła nie wynajdziesz. To fakt. Jednak bazowanie na sprawdzonych rozwiązaniach, niezależnie od tego czy jest to koło czy meble z giętego drewna ozdobione plecionką jest nierzadko najpewniejszym rozwiązaniem!

Zapisz się do naszego newslettera