hide

Meble ogrodowe z lawy wulkanicznej - słów kilka o włóknie bazaltowym

Szukając wyjątkowych mebli ogrodowych, które będa nie tylko funkcjonalne, wygodne, ale także zachwycą wyjątkowym designem i trwałością warto przyjrzeć się zestawom z lawy wulkanicznej.

Czym jest lawa? Czym charakteryzują się meble bazaltowe? Czy są wytrzymałe?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej smiley

Gniazdo wiszące z lawy wulkanicznej

Lawa wulkaniczna, znana również jako bazalt, znajduje się w górnym płaszczu Ziemi. Wypychana jest na powierzchnię, zbierana w postaci skał. Aby stały się płynne zostają skruszone i podgrzane. W takiej postaci są już łatwe w obróbce i gotowe do tworzenia ręcznie wykonywanych mebli ogrodowych.

Odrobina historii

Nazwa „bazalt” została w 77 roku ne użyta przez Pliniusza Starego do opisania czarnych kamieni używanych w rzeźbach, kolumnach itp. W 1546 Georg Agricola wprowadził do geologii nazwę „bazalt”, aby nazwać czarne skały pochodzenia wulkanicznego.

W czasach Cesarstwa Rzymskiego inżynierowie używali bazaltu do brukowania dróg, a także do tworzenia miejsc siedzących w miejscach publicznych występów, takich jak stadiony i amfiteatry. W Barcelonie kościół rzymskokatolicki Sagrada Familia jest jednym z najbardziej imponujących i monumentalnych zabytków miasta. Wewnątrz filary podtrzymujące wspaniałą strop wykonano z różnych materiałów - wśród nich jest bazalt.

Po II wojnie światowej zastosowanie włókien bazaltowych rozwinęli badacze w USA i Europie. Związek Radziecki był szczególnie zainteresowany bazaltem do zastosowań wojskowych i kosmicznych ze względu na niezwykłe właściwości w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej, trwałości i wytrzymałości.

Włókna bazaltowe znane są również jako „zielony materiał przemysłowy XXI wieku”.

Dziś bazalt jest dobrze znany jako skała, którą można znaleźć praktycznie w każdym kraju na świecie. Jego główne zastosowanie to budownictwo, inżynieria drogowa i kolejowa oraz przemysł, do ulepszania innych materiałów - na przykład betonu. Wytrzymałość bazaltu jest wysoka, znacznie większa niż włókna węglowego czy włókna szklanego. Dlatego też przetopione kompozyty skały są wykorzystywane do produkcji rur i prętów zbrojeniowych, które są wykorzystywane do budowy łopat turbin wiatrowych.

Kamienie z Białorusi

Kamienie bazaltowe wydobywamy na Białorusi. 80% występujących na Ziemi kamieni lawowych to bazalt. Jednak żródło się zawęża, ponieważ do produkcji wybieramy specjalnie wyselekcjonowane okazy.

Włókna bazaltowe

Kamienie bazaltowe są podgrzewane do 1450 stopni Celsjusza. Ciekła masa jest następnie przeciskana przez dysze w celu uzyskania długich włókien. Włókna (długie nici) są zwijane na szpuli i chłodzone. Po ostygnięciu możemy przystąpić do tworzenia mebli. Biożywica wiąże włókna ze sobą.

Natura ukształtowana ręcznie

Włókna są tkane ręcznie na formie. Po wykonaniu meble ogrodowe z lawy wulkanicznej są piaskowane, aby powierzchnia była gładka. W celu zahermetyzowania włókien na powierzchnię nakładana jest powłoka poliuretanowa (gumowa). Po długim procesie w końcu mamy nowy ręcznie ukształtowany mebel o indywidualnym wyglądzie.

Kto stworzył kolekcję mebli z bazaltu?

Raimonds Cirulis - twórca mebli ogrodowych z bazaltu

Raimonds Cirulis, twórca ażurowych mebli ogrodowych z lawy wulkanicznej to wielokrotnie nagradzany projektant mebli.

Od dzieciństwa wiedział, że zostanie artystą. Był zaintrygowany tym, jak pracować z różnymi technologiami, materiałami, inżynierią i designem. Przez lata studiował na Łotwie, w Niemczech i Szwecji. Ulubione badania Raimonda to teraz fizyka kwantowa, chemia, biotechnologia, fizyka jądrowa. Nietypowe dla projektanta? Cóż - inspiracje i odpowiedzi pochodzą z różnych miejsc :)

Stworzenie serii ażurowych mebli ogrodowych nie miało miejsca z dnia na dzień – wymagało determinacji, ciężkiej pracy, drugich prób, refleksji i otwartości. 

Raimonds mieszka i pracuje w swoim domu na wsi na Łotwie. Jako pierwszy na świecie wykorzystuje wulkaniczne włókna bazaltowe do tworzenia mebli.

I powiedzmy sobie szczerze, że w zaciszu własnego ogrodu stworzył wyjątkową kolekcję mebli bazaltowych, która jest nie tylko wyjątkową ozdobą ogrodu, ale gwarantuje nam zasłużony wypoczynek w idealnie dopasowanym gnieździe wiszącym (fantastyczna alternatywa dla typowej huśtawki ogrodowej) czy wygodnym fotelu ogrodowym.

Zapisz się do naszego newslettera