hide

TAK teraz!!! To odpowiedź na pytanie: Kiedy najlepiej kupić kominek?

Kominek kamienny, piec kominkowy, nowoczesny kominek wolnostojący, biały kominek

Najlepiej będzie jeżeli na zakup kominka zdecydujemy się jak najwcześniej, najlepiej przy etapie projektowania domu, lub przed rozpoczęciem prac budowlanych. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zainstalować kominka w domu, który już stoi, nawet jeżeli ma kilkadziesiąt lat.

Zakup nowoczesnego kominka we wczesnym etapie pomoże nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Planując miejsce ustawienia kominka wolnostojącego od razu przygotowujemy dolot powietrza oraz czy chcemy komin w domu czy na zewnątrz? Czy chcemy widzieć rurę w stylu industrialnym, czy może chcemy ją ukryć i mieć komin na zewnątrz domu?

Jednak fachowcy zalecają montaż kominka praktycznie pod sam koniec prac gdy już jesteśmy na etapie wykańczania wnętrza.

Zasada więc jest jedna i dość prosta, im później tym lepiej. Z jednej strony chodzi o to, że kominek to dość drogi wydatek, a nie każdy fachowiec zadba o niego podczas wykonywania innych prac budowlanych. Dlatego chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w których zostałby zachlapany tynkiem, uszkodzony lub zniszczony.

Kominek w domu to marzenie wielu osób. Niestety nie wszyscy mogą je zrealizować. Istnieje alternatywa - piec kominkowy, potocznie zwany kozą.

Nowoczesny kominek wolnostojący w salonie

Piece kominkowe ogrzewają zazwyczaj wnętrze, w którym są ustawione. Gdy mają dużą moc, może ono mieć spore wymiary, ale lepiej, jeżeli jest to przestrzeń otwarta niepodzielona ścianami, na przykład salon z otwartą kuchnią, jadalnią lub holem.

Kominek wolnostojący możemy używać na różne sposoby:

Kominek używany okazjonalnie - montowane dla przyjemności patrzenia w ogień albo do ogrzewania salonu w chłodne wieczory, które trafiają się nawet w sierpniu;

Kominek jako pomocnicze źródło ciepła - przydatne w porach przejściowych i ograniczające wydatki na gaz czy olej opałowy przed sezonem grzewczym i po jego zakończeniu. Sprawdza się też podczas największych mrozów i wspomaga podstawowy system grzewczy;

Kominek jako główne źródło ciepła - w praktyce dom może być ogrzewany głównie kominkiem. Budynek musi być wyposażony w urządzenia ogrzewcze niebędące piecami, trzonami kuchennymi ani kominkami. W praktyce mogą to być nawet grzejniki elektryczne.

Zapisz się do naszego newslettera